W ramach projektu „Up to ME”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, Fundacja Centrum Europy Lokalnej miała przyjemność gościć Stowarzyszenie Groupe Dispersion z Francji. Wizyta ta była nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, ale również stanowiła ważny krok w budowaniu partnerstwa oraz współpracy między organizacjami pozarządowymi z różnych krajów.

Podczas pobytu w Fundacji, delegacja z Francji miała możliwość zapoznania się z różnymi miejscami i inicjatywami skierowanymi do lokalnej społeczności. Udaliśmy się do klubu „Wolna Strefa”. To świetlica środowiskowa, w której aktywnie wspiera się rozwój edukacyjny i zainteresowań młodych ludzi. Jednym z odwiedzonych miejsc było także Centrum Administracyjne dzieci i młodzieży w Nagłowicach, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć, jakie działania podejmuje się na rzecz rozwoju młodych ludzi oraz integracji społecznej. Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Fundacji Studio TM, gdzie zaprezentowano działania związane z promocją kultury i sztuki, a także Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jóźwikowie, gdzie omówiono strategie wsparcia młodzieży z trudnościami w procesie resocjalizacji. Nie zabrakło także spotkania w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach, gdzie omawiano działania związane z edukacją ekologiczną oraz ochroną środowiska naturalnego. Ponadto, delegacja miała okazję odwiedzić Lokalne Centrum Wolontariatu w Woli Murowanej, gdzie podkreślono rolę i znaczenie wolontariatu w społeczeństwie. Niezwykle ważnym elementem wizyty było także uczestnictwo w konferencji Świętokrzyskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej we Włoszczowie oraz konferencji z młodzieżą pod tytułem „STOP HEJT”. Obie konferencje stanowiły doskonałą okazję do dyskusji na tematy społeczne i integracyjne oraz wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami.

Wizyta Stowarzyszenia Groupe Dispersion z Francji w Fundacji Centrum Europy Lokalnej była nie tylko owocna pod względem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również okazją do budowania długotrwałych relacji i współpracy międzynarodowej w obszarze pracy społecznej i integracji społecznej. Wsparcie młodych ludzi w trudnej sytuacji odbywa się inaczej w każdym miejscu, dlatego tak istotna jest wymiana doświadczeń by ten proces był jak najefektywniejszy.

 

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

Poniżej zdjęcia: