30 czerwca podczas II Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych „NGO EXPO 2023” odbyła się konferencja inaugurująca zadanie publiczne pn.” Ośrodek współpracy międzysektorowej w województwie świętokrzyskim” w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Wydarzenie zostało rozpoczęte omówieniem sposobu kreowania partnerstw lokalnych przez dr Karolinę Jarosz, która rozpoczęła także pierwszy panel o partnerstwach lokalnych, jako szansy na rozwój województwa. W dyskusji udział wzięli:
• Pan Marcin Adamczyk – Wójt Gminy Bogoria
• Pan Kamil Kołbuc – Prezes Fundacji imienia Stefana Artwińskiego
• Pani Kamila Piotrowicz – Prezes Stowarzyszenia „Siła Woli”
• Pan Mirosław Kopik – Dyrektor w Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
Po inspirującej wymianie doświadczeń Pan Mariusz Goraj – Prezes Fundacji Instytut Świętokrzyski, rozpoczął drugi panel prezentacją w zakresie zwiększenia dostępności usług zdrowotnych i ich możliwościami wydłużenia aktywności zawodowej. Odnośnie współpracy międzysektorowej w zakresie realizacji usług zdrowotnych i przeciwdziałaniu negatywnym czynnikom udział wzięli:
• Pan Krzysztof Ołownia – Dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo- Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim
• Barbara Skuza – Centrum Medyczne Zdrowie
• Michał Płatek – Radca Prawny
• Małgorzata Wójcik – Prezes Zarządu Fundacji ONYA
Swoją wiedzą w tym zakresie podzieliła się z Państwem także Pani Anna Syska – Prezes Fundacji GERIO Zintegrowany System Opieki, która szczegółowo przedstawiła możliwości zwiększenia dostępności usług społecznych i wsparcia procesu deinstytucjonalizacji.
Pan Łukasz Bilski rozpoczął ostatni panel na temat partnerstw publiczno-społecznych w zakresie realizacji zadań własnych samorządu przez NGO w oparciu i deinstytucjonalizację usług społecznych, w którym wzięli udział:
• Pan Przemysław Łysak – Wójt Gminy Górno
• Pan Robert Książka – Przedsiębiorca, doradca ds. dostępności
• Pani Elżbieta Cholewa – Kierownik Świętokrzyskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej
• Pan Jacek Strzelecki – Prezes Stowarzyszenia „Ziemia Buska”
Wszystkim przybyłym składamy serdeczne podziękowania za obecność, oraz aktywne uczestnictwo w konferencji. Konferencja jest wstępem do cyku 14 debat w powiatach w woj. Świętokrzyskim, które mają za zadanie wypracować możliwości realizacji wspólnych projektów przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorców.
Link do konferencji poniżej:
Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Rządowy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Priorytet 4. Rozwój instytucjonalny think tanków obywatelskich.